O tom, co zákazníci nejvíce při zakládání projektů řeší a co naopak podceňují v rozhovoru se zkušeným AWS konzultantem Davidem Karbanem, kterého můžete potkat na DevOps Summit Ostrava 2019.

Dobrý den, pane Karbane, jako AWS konzultant a lektor pomáháte zákazníkům s celkovou realizací projektů. Můžete nám krátce popsat, kde jste nasbíral své zkušenosti pro tuto práci? Proč si myslíte, že je nutné například migrace do cloudu konzultovat?

Začal jsem zhruba před 8 lety jako administrátor linuxových serverů. Postupem času se mezi mými klienty objevovalo více a více lidí s instalací na AWS a takto jsem s cloudem přišel poprvé do styku. Skrze servery jsme se dostal k službám okolo pro hostování webových aplikací, a protože jsem současně začal školit, tak jsem zapracoval na možnosti AWS také školit pod programem AAI.

Cloudové prostředí je výrazně odlišné, od klasické on premise infrastruktury. Pokud k migraci přistoupíte pomocí metody Copy-Paste aktuální infrastruktury do ec2 instancí na AWS, tak budete mít větší útraty a žádné výhody AWS ve flexibilitě, automatickém škálování. Budete AWS používat jako on premise datacentrum za vyšší peníze a to nemá smysl. Úvodní konzultace Vám ukáže kde a na co si dát pozor a kterým směrem se podívat, aby to dávalo smysl.

Čeho se nejvíce zákazníci obávají? Co si myslíte, že je naopak u přípravy projektů podceňováno? 

Největší obavy jsou u nákladů, není totiž snadné dopředu odhadnout, kolik infrastruktura bude stát. U administrátorů je pak bonusem zvykat si na situaci, kdy rutinně zabíjíte servery, když nejsou potřeba.

Podceňována bývá automatizace, v základu bývá prostředí naklikáno, což dlouhodobě vede k nemožnosti lehce nastartovat a zase zahazovat třeba testovací prostředí. Což je nedocenitelné, když chcete jen zkusit, jestli Váš směr vývoje je v pořádku.

Na konferenci budete přednášet o tématu: # AWS infrastructure in 15 minutes. Na co se můžeme těšit a z jakého odvětví budete pro toto téma čerpat svoje příběhy a zkušenosti? 

Budu vycházet z oblasti provozování webových aplikací. V podstatě toho, co dělám. Ukážu vám vhodné nástroje, jimiž si zautomatizujete vaší cestu do AWS, a poskytnu souhrnné porovnání jejich možností a vlastností tak, abyste si mohli vybrat ten nejvhodnější pro váš konkrétní případ. 

Co by si měli posluchači z vaší přednášky odnést? 

Automatizovat! Automatizovat! Automatizovat!