Petr Kubeš, zkušený Cloud Architect, bude přednášet na téma NetApp Kubernetes Service. O tématu kontejnerů v praxi se více dozvíte v následujícím rozhovoru.

Dobrý den, pane Kubeši. Můžete nám krátce popsat vaše začátky a co považujete za své profesní milníky?

Dobrý den. Začínal jsem v roce 2000 v jedné z menších soukromých společností jako IT konzultant, kde jsem se zabýval primárně řešením implementací projektů na MS Windows a Linux operačních systémech. Následně jsem se začal zabývat virtualizací na x86, která tehdy byla ještě v plenkách a v porovnání s tím, jaké možnosti máme nyní, to byly poměrně krušné začátky. Poté jsem prošel dvěma HW vendory u nichž jsem se dostal k architektuře komplexních řešení a později i ke cloudové platformě a službám. Právě přechod od běžné IT architektury k využití cloudových služeb považuji za jeden z milníků své kariéry. Architektuře zahrnující cloudové služby se věnuji již 8 let.

Pracoval jste také sedm let pro globální korporaci Hewlett Packard Enterprise na pozici Senior Cloud Architekta a řešil projekty nejen v České republice, ale také na Slovensku a Maďarsku. Stejnou pozici zastáváte nyní ve společnosti Alef NULA. V čem vidíte krédo této pozice?

Naši zákazníci řeší širokou škálu problémů. Od těch nejjednodušších, jak uchopit cloud a využít jej v IT prostředí zákazníka, přes řešení komplexních hybridních scénářů, tedy integrace cloudových služeb společně se službami datových center zákazníka, až po využití serverless architektury pro běh aplikací nebo umělé inteligence pro predikci událostí či analýzu obrazu a dat.

Právě rozmanitost možných řešení a hledání toho ideálního pro zákazníky je kouzlem této pozice.

Na konferenci budete přednášet na téma: NetApp Kubernetes Service. Proč jste zvolil toto téma a na co se mohou posluchači těšit?

Téma využití kontejnerů v praxi je poslední dobou často skloňováno u zákazníků a věřím, že bude zajímavé i pro posluchače na konferenci. V rámci praktické ukázky bych rád ukázal, že vytvoření prostředí pro orchestraci a běh kontejnerů může být i s minimálními znalostmi otázkou několika málo minut a prakticky snadné i pro člověka neznalého IT.

Proč by podle vás mělo vývojáře a architekty AWS zajímat? Proč je v současnosti tak diskutovaným tématem?

Řada společností řeší optimalizaci nákladů a flexibilitu nabízených i konzumovaných služeb a využití cloudu jim dává nové možnosti, které ve vlastních datových centrech nejsou schopni vybudovat. Díky tomu, že systémy a aplikace je pro dosažení požadovaných parametrů potřeba často upravit, je toto téma aktuální jak pro architekty, tak pro vývojáře.

Během dne a po skončení vaší prezentace vás budou návštěvníci potkat v Ask Experts zone, kde chystáte další doprovodný program. Na co se můžeme těšit?

V rámci doprovodného programu chystáme praktickou ukázku využití machine learningu pro zpracování obrazu v reálném čase s využitím nativních služeb AWS a také informace o možnostech rozšíření znalostí v různých oblastech AWS formou školení. V rámci konference můžeme zájemcům poradit, které kurzy nejlépe odpovídají jejich požadavkům, a bude možné využít slevové akce na nabízené kurzy.