Jak Google programming může vše pokazit, o vývoji developerů a proč by vás mělo AWS zajímat se více dočtete v následujícím rozhovoru.

Ahoj Petře, máš více než 20 let zkušenost ve vývojařině, tvá aktuální pozice ve firmě Tieto je Senior Software Architect. Jak se změnila IT od doby, kdy jsi začínal?

Pamatuju si na první práci při škole někdy v 1995, kdy jsme dělali navigaci pomoci GPS, což tehdy bylo celkem průkopnické. Žádné informace a internet byl v plenkách. Když jsem pak dělal ve větší softwarové firmě, pracoval jsem se zkušenými programátory a hodně se od nich naučil. Základ byly knížky a kamarádi v jiných firmách. Dnes je situace úplně jiná. Na netu je spousta informací, komunit, webinářů…

Takže dnes si mohou vývojáři díky “Google programmingu” velmi rychle najít informace, které potřebují. Opravdu to takto funguje? V čem vidíš úskalí tohoto trendu? 

Dneska máte vše jako na stříbrném podnose. Nemusíte nic vědět, protože si všechno vyhledáte na internetu, plácnete to tam a máte skoro hotovo. Ale když tomu nerozumíte a nejdete do hloubky, snadno si naběhnete na spousty problému. Zkušenost je k nezaplacení.   

Popíšeš nám, jak ses ke své stávající pozici propracoval? 

Po výšce jsem dělal dopravní systémy a časem jsem s kolegy založil technologickou firmu. Vybudovali jsme si vlastní produkt, ale už tehdy jsme narazili na problém jak si vybudovat infrastrukturu a vše správně spravovat. V Tietu jsem budoval velký systém pro spoustu zákazníků ale i malý produkt startupovým způsobem, ale problémy s automatizací byly stále… Naše firma má hybridní řešení, kde některá data musí zůstat ve firemních datových centrech a něco může běžet ve veřejném cloudu. Proto jsem dělal na integracích elektronické pošty, komunikátorů a kalendářů mezi Google a MS Azure. Dnes se čím dál častěji dají aplikace hostovat ve veřejných cloudech a automatizace pokročila. Proto jsem se nadchl pro DevOps a v našem týmu teď vyvíjíme platformu s DevOps tools postavenou na AWS.  

Můžeš porovnat jak to fungovalo ve vaší malé firmičce oproti práci ve firmách, kde jsi pracoval?

Ty nejlepší věci vznikají v malých týmech nadšených lidí, proto je dnes všude tolik startupů. S cloudy používáme všichni stejnou infrastrukturu a nástroje. Ve velké korporaci je složitější takto fungovat, ale na druhou stranu má člověk spoustu srovnání s jinými týmy, může sdílet znalosti a best practices. 

Proč je podle tebe AWS dnes tak aktuální? Proč by to zákazníky a vývojáře mělo zajímat?

Pro skvělý vývoj potřebujete hlavně lidi – srdcaře, kteří se třeba pomocí scrumu umí neustále zlepšovat a přizpůsobovat změnám. Developeři vyřešili kvalitu vývoje software, pak pomohli testrům a nyní automatizací řeší i operations. Podle mne je to přirozený vývoj, který aplikace hostuje čím dál více ve veřejných cloudech. Pokud nějaký vývojářský tým chce pomoct s výběrem nástrojů a automatizací, tak to je přesně to, na čem děláme. Klademe důraz na skvělou infrastrukturu a proto jsme si vybrali AWS. Naši zákazníci také požadují, aby jejich data neopustila danou zemi a AWS nám toto pomocí “regionu” garantuje.

Na konferenci budeš přednášet na téma: DevOps nástroje na AWS. Co se dozvíme? 

Chtěl bych na konferenci ukázat, jak vyvíjíme náš nový produkt na AWS a jak náš DevOps team může pomoct ostatním s DevOps transformací a automatizací. Velké vývojářské týmy potřebují nástroje pro DevOps vývojový cyklus, jako je plánování (plan) -> kódování (code) -> sestavení (build) -> testování (test) -> vydání (release) -> nasazení (deploy) -> spravování (operate) -> monitorování (monitor).  

My jim můžeme pomoci s výběrem nástrojů tak, aby dosáhli co nejlepší integrace a efektivity. Je opravdu skvělé pushnout zdrojový kód a pomocí pipeline revidované změny automaticky testovat a dostat do Docker containeru orchestrovaného pomocí Kubernetes na AWS. Toto chci demonstrovat na naší aplikaci pricing calculator, která je dostupná všem na internetu.