O tom, jak se stavař dostal k It a nyní pracuje v jedné z nejznámějších českých firem se více dočtete v rozhovoru s Martinem Stiborský, SRE Leadem z firmy Zonky.

Pane Stiborský, pocházíte ze Severní Moravy a studoval jste střední průmyslovou školu v Opavě se zaměřením na stavebnictví. Jak jste se tedy k IT dostal?

Ke stavebnictví mě to rozhodně nikdy netáhlo, přesto odtamtud čerpám zkušenosti a schopnosti, které jsou aplikovatelné kdekoli. Třeba takový mistr na stavbě, s autoritou a který si nebere servítky, by se kolikrát hodil na IT projektu. Vysokoškolské vzdělání jsem zbaběle přeskočil (hezky řečeno ,,nedodělal”) a po pár letech mimo IT (chemický průmysl) jsem nasbíral dost odvahy, abych zkusil, zda mě v IT budou chtít.

Kde jste čerpal zkušenosti před nástupem na vaší aktuální pozici SRE Lead ve firmě Zonky, kde pracujete již rok a půl?

Ze začátku jsem pracoval jako technical support, pak Java vývojář a poslední roky se věnuju práci sysadmina, SRE a spol. 
Ve větších firmách, jsou u vývojářských pozic jasně dané “career paths”. U pozic, jako jsou SRE, ale většinou nic takového není. Má to i svá pozitiva, protože tuto práci pak dělají lidé, které to opravdu baví a sami si své místo a zkušenosti vybojují.

S IT prací jsem začínal v Tietu, kde jsem si vyzkoušel technický support, vývoj a nakonec i trochu “operations” práce. Bylo to v podstatě něco podobného, co dělám teď.

SRE tým má na starost spoustu služeb a jejich dostupnost a spolehlivost. Jedná se o produkci, dále interní služby a procesy, prakticky vše s čím pracuje uživatel (naši kolegové a vývojáři).
Díky praxi v jiných firmách jsem si uvědomil, že má práce spočívá tom, aby se výsledek vývoje dostal na server a tam bez problémů fungoval. Tou zajímavou a zábavnou částí pro mě není jen něco rychle dostat na server, ale důležité je také schopnost analyzovat a monitorovat, jak věci fungují dál a zdali je možnost rychle a často nasadit novou verzi nebo vytvořit prostředí a procesy ve firmě, abychom tohle všechno mohli provádět jednoduše a společně.

 

Jak se změnilo IT prostředí od doby, kdy jste nastoupil? 

Po mém nástupu, když jsem se dostal do obvyklé fáze “Alenka v říši divů”, se začal formovat a stabilizovat SRE tým a postupně přicházelo hodně nových lidí. Tento růst přinesl své problémy, což bylo a je stále zajímavé sledovat. Prostředí firmy, hlavně přístup k práci většiny lidí zůstal stejný a i při aktuální velikosti je radost v Zonky pracovat. I přesto, že nesedíme v jedné kanceláři (jsme rozeseti různě po Praze, Brně, Hodoníně nebo Ostravě), spolupráce a komunikace funguje velmi dobře. Pracujeme s technologiemi, které nás baví, jsme schopni rychle implementovat nové věci a změny, daří se nám rychle dostat novinky mezi lidi a cítit reálný dopad našich rozhodnutí.

 

Na konferenci budete přednášet o tématu: # Úspora času, práce i financí v AWS.
Co je aktuálně pro zákazníky prioritou a co je naopak často podceňováno? 

U nějaké formy CI/CD řešení skončí každý projekt a automatizace takových věcí je nutnost. Nejlepším řešením je si celou službu a poskytovatele zaplatit a vlastní síly raději napnout do vývoje samotného produktu. Bohužel ne vždy to takhle jde. Mohou nastat důvody, kdy si CI/CD řešení musí firma provozovat vlastními prostředky a je třeba zhodnotit, jak na to. Máme na výběr dost možností, ale všechny ale stojí spoustu času a peněz. V Zonky používáme Jenkins a interakci se spot instancemi na AWS. Ušetří to obrovské množství peněz. Nebylo to ale zadarmo. Velmi rád se pochválím chybami, které nás provázely a ukážu čísla ohledně našeho AWS účtu nejen za CI/CD infrastrukturu.
Spousta projektů dnes stále používá Jenkins, rád podělím o tipy na jeho správu a provoz.