Jak startupový duch usnadňuje chod firmy a proč se nebát riskovat a zkoušet nové věci? O tom všem a také třeba o IT komunitách se dozvíte více v rozhovoru s Tomášem Papežem z firmy Kiwi.com

Dobrý den, pane Papeži, ve svém medailonku zmiňujete, že máte rád adrenalin. Co bylo vaším nejvíce adrenalinovým zážitkem?

Asi nenajdu ten nejvíce adrenalinový, ale jeden z posledních byl 30metrový ponor bez dýchacího přístroje (freediving) a super byl i paragliding na Bali.

Ve společnosti Kiwi.com pracujete od roku 2018, aktuálně na pozici Migration Squad Lead. Co je krédem této pozice a jaké nejčastější problémy musíte řešit?

Dalo by se říci, že cílem mé pozice a celého týmu je migrace majority z bare metalu a AWS do GKE.

Řešíme běžné provozní problémy, jako je vývoj nových nástrojů, a v podstatě se učíme stále za běhu. I z tohoto důvodu často jezdíme na konference zjišťovat, jak to dělají ostatní. V Kiwi máme zhruba 400 developerů v desítkách týmů (squadů) a stovky služeb. Nejnáročnější bylo je přesvědčit, že Kubernetes je dobrá volba a také proč by měli pracovat s YAML files. Museli jsme totálně přepracovat naše CI/CD pipelines apod.

Jak se změnilo prostředí ve firmě od doby, kdy jste nastoupil?

Já jsem v Kiwi od června 2018, takže jsem nezažil Kiwi jako úplný startup. Po své osobní zkušenosti ze startupu mohu ale říci, že i když je Kiwi již dospělá firma, drží si stále svého startupového ducha.

Čím se tento “startupový duch” vyznačuje?

Pro mě je to ochota riskovat, zkoušet nové věci a mít relativní volnost.

Když potřebujeme vyřešit problém, nemusí řešení procházet zdlouhavým schvalovacím procesem a jsme schopni agilně reagovat na vzniklé situace. Dále je to v přístupu k zaměstnancům. Neklademe důraz na přísnou pracovní dobu, kdy musíte sedět v kanceláři osm hodin denně a účastnit se nesmyslným meetingů. Zaměřujeme se na samotnou práci a její výsledky.

Kde jste čerpal zkušenosti před nástupem na tuto pozici? Co považujete za své kariérní milníky?

Nejvíce zkušeností jsem získal u předchozí společnosti ROI Hunter, kde jsem působil na pozici v oblasti DevOps a následně jako Head Of DevOps. Povedlo se nám během relativně krátké doby zmigrovat z vlastních serverů na pronajatý HW a do cloudu.

Za svůj zásadní pracovní milník považuji cestu do USA. Poté, co jsem v práci prostě vyhořel, jsem odcestoval do New Yorku a San Francisca, kde jsem se zúčastnil spousty meetupů a potkal profíky z globalních firem, jako je Google, Uber, Stack Overflow nebo Atlassian. Tuto cestu opakuji 1 x ročně a je to pro mě nejlepší způsob, jak se udržet na špici se znalostmi, technologiemi i uvažováním.

Na čem jste „vyhořel”? Byl to nedostatek znalostí nebo jen přepracování?

V zásadě to był nedostatek zkušeností. Potřeboval jsem najít mentora, který by mi pomohl najít směr, kterým se vydat. V ČR nebyla komunita tou dobou natolik velká (nebo jsem o ní nevěděl), a proto jsem se rozhodl riskovat. Objevil jsem, jak se dělá development ve velkých a úspěšných firmách a adaptoval jej v našem prostředí menší, ale rychle rostoucí společnosti.

Společnost Kiwi otevřeně mluví o svým úspěších, ale také otevřeně mluví o tom, co se nepovedlo. Jaké máte ohlasy? Proč si myslíte, že je dobré sdílet i tyto informace?

Jedna z věcí, které si na Kiwi velmi vážím, je náš community team! Používáme hodně open-source, takže spousta lidí zná technologie, na kterých je Kiwi postavené. Též díky našemu startupovému mindsetu a ochotě riskovat se odvažuji říct, že se držíme na špici technologiemi a své zkušenosti komunitě vracíme.

Tato strategie nám pomáhá i v náboru. Než k nám nastoupí nový člověk, pozveme ho na neformální pohovor, otevřeně mluvíme o výhodách i nevýhodách naší práce a jaké fuckupy ho čekají. Díky tomu se daří najít lidi, kteří jsou na stejné vlně a chtějí nám pomoci být ještě lepšími.

Má vaše komunita nějaký web, kde mohou zájemci sledovat aktuální dění a případně se dozvědět o událostech? Jak se lze do této komunity dostat?

V Kiwi máme web code.kiwi.com, kde najdete nové články nebo akce, které pořádáme. V Praze je super komunita okolo Cloud Native a menší komunitu se stejným zaměřením máme také v Brně. Není nic jednoduššího, než navštívit https://eventbrite.com nebo meetup.com a najít si skupiny, které vás zajímají, od GO, Pythonu až po Cloud apod.

Na konferenci budete přednášet o tématu: The power of serverless. V čem toto téma považujete za zajímavé? Na co se mohou účastníci těšit a co si z vaší přednášky odnesou?

Trendem dnešní doby je Cloud. Firmy upouští od správy vlastních serverů a svěřují je někomu jinému, dalším krokem jsou kontejnery a managed orchestrátory jako Kubernetes a Serverless. Osobně vidím budoucnost v kombinaci Serverless a kontejnerizovaných aplikací, protože vše má přece jen své limity. Moje přednáška bude o zkušenostech, které s touto kombinací máme, včetně teorie a rychlého dema o tom, jak jednoduché je váš kód nasadit do AWS Lambdy.

Během dne můžete mě a mé kolegy kdykoli zastavit a zeptat se na to, co vás zajímá. V zóně Ask experts budeme diskutovat na téma AWS, Google Cloud, Kubernetes, Serverless, Terraform, Vault, CI/CD, remove operation apod.