S Markem Bartíkem, který se aktivně podílí na dění kolem Cloud Native komunity, jsme si povídali o tom, jak dostat zákazníka na svou stranu a proč by mělo být byznys myšlení součástí práce technických zaměstnanců.

 

Dobrý den, pane Bartíku, jeden z vašich kolegů vás nazval „enklávou Berlína“ a vy sám jste mi prozradil, že rád cestujete. V čem vás tento koníček nejvíce obohacuje?

Kolega je vtipálek. V Berlíně jsem žil a pracoval rok a půl, teď už jsem přes rok zpět v Praze a rozhodně si to tu užívám! No dobře, možná často mluvím o tom, jak mi Berlín trochu chybí 🙂 Cestování je podle mě nejvýhodnější investice (finanční i časová), jakou jsem kdy udělal. Získal jsem hodně přátel po světě, naučil se pár jazyků a přivezl si skvělé zážitky, které mi dělají větší radost než třeba nové auto. Teď už cestuji více za prací než za zábavou.

Prozradíte nám více o své profesní dráze? Aktuálně pracujete ve firmě Revolgy na pozici Cloud architekta. Kde jste čerpal zkušenosti před nástupem na tuto pozici?

Vystudoval jsem Fakultu Informačních Technologií na ČVUT v Praze – Počítačové systémy a sítě. Vyzkoušel jsem si práci v korporátu, kde jsem se hrozně nudil. Většinu své agendy jsem automatizoval a v ušetřeném čase jsem pracoval na jiných projektech a učil se nové věci. Pracoval jsem také v řadě startupových firem, abych se něco naučil a rozkoukal, kde se co děje. Jako interní support jsem se ale nepotkával se zákazníky a nedělal nic klíčového pro business. Bylo zde málo prostoru pro růst.

V Revolgy, kde pracuji od loňského roku, nejlépe využiji svůj potenciál. Chci dělat částečně technickou agendu, ale i něco méně technického, naučit se od každého trochu. Chci pracovat se zákazníky, dělat něco klíčového pro business a mít reálný přínos. Baví mě agentura a projektová práce, je to dynamické, náročné a není to rutina.

Co je hlavním krédem vaší pozice? S jakými problémy se nejčastěji potýkáte?

Raději bych mluvil o našem týmu, ne o mé konkrétní pozici. Ač máme každý jiné vzdělání, dovednosti a zkušenosti, máme společnou vizi.  

Věříme, že dobře udělaný design je výhodná investice a sama se zaplatí. Chceme být specializovaní odborníci a nedělat věci jen napůl. Adekvátní technologie by měly pomáhat věci řešit, nepoužíváme je jen proto, že jsou trendy. Služby nakupujeme kdekoliv je to možné, věříme v agilitu public cloudu a automatizaci. Hledáme chytré lidi, kteří pracují kreativně a nejsou jen code monkeys. Neustálé vzdělávání je klíčem k úspěchu.

Často se potýkám s problémy souvisejícími s komunikací a spoluprací, dále s politikou firmy, zbytečnými meetingy a technologickým dluhem. Technická část, překvapivě, je ta menší část mé agendy. Snažím se od toho zbytek týmu odstínit, aby se mohli soustředit na tu zajímavější technickou část a soustředěnou práci. 

 

Jste NoOps/NoCodovým nadšencem. Můžete to blíže rozvést?

Interní vtípek. Cituji Kelseyho Hightowera o tom, co je NoCode/NoOps: “The best way to write secure and reliable applications. Write nothing; deploy nowhere.” odkaz.

Zaměstnanci mají touhu víc kódit, píšou aplikace, investují svůj čas a fixují problémy. Nenapadne je trochu odstoupit stranou a podívat se, jaký business problém tím vlastně řeší a jestli se nedá řešit již existující službou. Jednoduše řečeno, znovu vynalézají kolo. NoOps/NoCode pro mě znamená zamyslet se nad problémy, které jako softwaroví inženýři řešíme, a uvědomit si, že neřešíme technické problémy, ale ty businessové.

Vyvíjet si vše sám není efektivní. Google a Amazon má větší experty a prostředky na to, aby vám službu prodal levně a kvalitně, tak proč ji stavět sám? Že jejich služba není dostatečně flexibilní? Opravdu business potřebuje tu flexibilitu? Myslím si, že ne.

Říkáte, že vás zajímá vše, co business usnadňuje. Co je tedy ve spolupráci se zákazníky podle vás klíčové?

Často nás klienti oslovují takto: “Chceme mít kubernetes, protože to samo škáluje a vyřeší to všechny naše problémy”.

Žádná technologie vám nevyřeší vaše interní procesy a špatnou komunikaci mezi týmy. Nebudeme implementovat do firmy kubernetes jenom proto, že si klient myslí, že to potřebuje. Ukazujeme jim success stories jiných firem, které přešly do public cloudu a jsou teď více agilní. Není to jen o technologiích, ale i o lidech. Pokud nezměníte způsob, jakým pracujete, nezachrání vás žádná dokonalá technologie.

Zajímá mě DevOps a agilita businessu. Techničtí zaměstnanci by měli být hodně blízko business problémům a řešit je adekvátně, myslet na celkovou cenu řešení (total cost of ownership, včetně ceny za lidské zdroje), technický dluh, škálovatelnost a jednoduchost. Jejich cíle by měly být stejné jako cíle businessu.

Když budete platit člověka, který bude muset k nefunkční databázi v noci vstávat, ve finále zaplatíte více, než kdybyste si koupili spolehlivou databázi jako službu. 

 

Aktivně se podílíte na dění v Cloud komunitě, píšete články na komunitní blog, jezdíte na akce a sdílíte své zkušenosti s ostatními napříč oborem. Řeknete nám více o vaší komunitě a co Vám z profesního hlediska přináší? Proč o ně lidi mají zájem a v čem jsou přínosné?

Budujeme komunitu kolem Cloud Native a máme kolem sebe skvělé lidi z praxe. Dali jsme dohromady skvělou partu lidí, kteří jedou i z druhé strany republiky, aby si poslechli zajímavý talk a dali si s ostatními pivo. V noci jedou vlakem zpátky a příště přijedou znovu. Daří se nám oslovovat speakery z velkých firem a experty v oboru. Talky jsou promyšlené do hloubky a mají přesah do reálného využití dané technologie.

Rádi sdílíme naše know-how, jsme otevření téměř ve všem, co děláme. Firma to nebere jako prozrazování obchodního tajemství. Pořádání meetupů, prezentace a další zmíněné aktivity nám přidávají na kredibilitě a pomáhají hledat skvělé kolegy do týmu. 

 

A co ženy, najdou se mezi vámi nějaké ajťačky?

Bohužel jich moc není. Stejný problém byl už na univerzitě. S kolegyní Bárou se na tom snažíme trochu zapracovat, ale je to celkem komplexní problém.

Pokud jste žena v IT a čtete tento text, ozvěte se! Moc rádi se s vámi pobavíme o naší komunitě. Nekoušeme 🙂

Na konferenci budete přednášet na téma: Production-ready Kubernetes-based platforms on AWS.

Na co se návštěvníci mohou těšit a co by si z vaší přednášky měli odnést?

Produkční kubernetes clustery navrhuji a operuji už 4 roky. Spoustu věcí jsem dělal a možná pořád dělám špatně. Rád bych mluvil o věcech, které jsem se za tu dobu naučil.

Firmy a developerské týmy nechtějí vanilla kubernetes, chtějí nějakou platformu integrovanou s gitem, CI/CD, autoscaling, integraci RBAC s IAM, secrets management, L7 load balancing, egress NAT, logging a monitoring, canary releases a spoustu dalších věcí. Než si to všechno začnou sami stavět na AWS, rád bych jim ukázal, jak to děláme my a proč. Má to vůbec cenu si něco takového stavět sám?

Budu mluvit o technologiích a službách, které v našem stacku používáme, a možná i nasdílím nějaké failure stories.

Mohou si vás návštěvníci konference odchytit v kiosku nebo na after party, která bude probíhat po skončení hlavního programu, a popovídat si o všem, co je zajímá?

Určitě! Jestli si chcete popovídat o cestování, DevOps, Cloud Native, architektuře, ženách v IT, public cloudu nebo o čemkoliv jiném, o čem bych měl něco vědět, nebo jen tak o životě, tak se tam potkáme:)